فرایند ارزیابی جایگاه فعلی کارتان (وضعیت شغلی فعلی)، تصمیم گیری درمورد جایگاهی که خواهانش هستید (وضعیت شغلی مطلوب) و ایجاد تغییرات لازم برای رسیدن به آن"طراحی مسیر شغلی" نامیده می شود. این موضوع فرایندی جاریست که باید آن را موزون و هماهنگ مدیریت کنید چراکه محیط کسب و کار همواره در حال تغییرات مهمی است.

چرا باید به فکر سرنوشت حرفه ای خود باشید؟

هر سازمانی به جایگاه و موقعیت خود در حوزه کسب و کاری که در آن فعالیت دارد و ارزش کالاها و خدماتی که عرضه می کند، نگاهی استراتژیک دارد. این نگاه به سازمان کمک می کند رقابت پذیری و سودآوری خود را حفظ کند. امروزه سازمان ها چه بزرگ و چه کوچک، می دانند که برای حفظ رقابت پذیری در دنیای در حال تغییر، به کارکنانی نیاز دارند که علایق، ارزش ها و مهارت های خود را پیوسته ارزیابی کنند.

از این روی با تعیین مدام آنچه می خواهید درآینده بیاموزید و گام برداشتن در این مسیر، ارزش شما برای سازمانتان همواره بیشتر می شود. همچنین شانس شما برای افزایش رضایت شغلی نیز دو چندان می گردد. بنابراین هر فردی، چه کارمند یک شرکت باشد و یا کارآفرینی که کسب و کار خود را اداره می کند و چه در آغاز زندگی حرفه ای خود باشد و یا در اواخر آن، باید توانایی های خود را بسط و گسترش داده و از حیطه گسترده ای از مهارت ها بهره گیرد.

به علاوه رشد حرفه ای لزوما به این معنا نیست که باید همواره در پی تغییر شغل باشید، یا مانند کسی که تازه در جستجوی کار است به دنبال حرفه ایده آل خود باشید، بلکه می تواند به معنای افزایش رضایتتان از نقش فعلی و پیشرفت در مسیر حرفه ای باشد که در آن قرار دارید. این عمل نسبت به انجام مکرر یک کار در طول سال های متمادی بسیار سالم تر و هیجان انگیزتر است و شما را برای شرکتتان به کارمندی بسیار با ارزش تر بدل خواهد ساخت.

پس بهتر است مسئولیت رشد حرفه ای خود را بر عهده گیرید و پیوسته مشخص سازید می خواهید در گام بعدی چه کاری انجام دهید و چه چیزی را یاد بگیرید و سپس مسیری را طی کنید که دقیقا منجر به رسیدن به آن فرصت ها و کسب آن دانش شود.

(منبع: Shaping your career, c2008 written by James Waldroop & Timothy Butler – Harvard Bussiness School)

کاریابی چگونه کار می کند؟

بخش آموزش

با مطالعه مطالب آموزشی در این قسمت از سایت میتوانید روند کاریابی و استخدامی خود را بطور مؤثرتری دنبال نمائید.

فهرست محتویات: